Komunikacja

Komunikacja miejska

Położenie biurowca Giant Office, cechuje doskonała sytuacja komunikacyjna. Obiekt znajduje się przy jednej z głównych ulic Poznania. Lokalizacja umożliwia proste i sprawne przemieszczanie się w obrębie miasta. Głównym organizatorem komunikacji miejskiej na terenie Poznania jest Zarząd Transportu Miejskiego, a większość linii komunikacyjnych obsługuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu.

Autobusy

Najbliższe przystanki autobusowe, oferujące usługi komunikacyjne w różnych kierunkach zlokalizowane są w odległości do 800 m. Są to przystanki:

1. Przystanek Górczyn dla 15 linii autobusowych:

Górczyn – Azaliowa; linia nr 49
Górczyn – Ogrody; linia nr 50
Górczyn – Garbary; linia nr 63
Górczyn – Dębiec; linie nr 75
Górczyn – Sycowska Centrum Handlowe; linia nr 80
Górczyn – Osiedle Wichrowe Wzgórze; linia nr 82
Górczyn – Osiedle Sobieskiego; linia nr 93
Górczyn – Dębiec; linia nr 610
Górczyn – Luboń/Kręta; linia nr 614
Górczyn – Luboń/Żabikowo; linia nr 616
Górczyn – Komorniki/Jeziorna; linia nr 701
Górczyn – Komorniki/Os. Zielone Wzgórze; linia nr 702
Górczyn – Konarzewo/Pętla; linia nr 703
Górczyn – Komorniki/Kolumba; linia nr 704
Górczyn – Plewiska/Kościół; linia nr 710

2. Przystanek Częstochowska dla 5 linii autobusowych:

Częstochowska – Ogrody; linia nr 50
Częstochowska – Garbary; linia nr 63
Częstochowska – Os. Wichrowe Wzgórze; linia nr 82
Częstochowska – Os. Sobieskiego; linia nr 93
Częstochowska – Kacza; linia nocna nr 252

Z uwagi na dużą liczbę linii autobusowych jest wysoka częstotliwość ich kursowania. W ciągu 10 minut autobusy odjeżdżają kilkakrotnie.

Tramwaje

Najbliższe przystanki tramwajowe, oferujące usługi komunikacyjne w stronę centrum miasta zlokalizowane są w odległości do 250 m. Są to przystanki:

1. Krauthofera (KRAU72) dla 3 linii tramwajowych:

Krauthofera – Stomil; linia nr 5
Krauthofera – Miłostowo; linia nr 8
Krauthofera – Os. Sobieskiego; linia nr 14

2. Sielska (SIEL72) dla 3 linii tramwajowych:

Sielska – Stomil; linia nr 5
Sielska – Miłostowo; linia nr 8
Sielska – Os. Sobieskiego; linia nr 14

Z obu przystanków odjeżdżają 3 linie tramwajowe, każda z nich oferuje dojazd do Dworca Głównego. Tramwaje kursują średnio 3 razy w ciągu 10 minut

Planowanie podróży z komunikacją miejską

Za pośrednictwem Internetu możliwe jest wyszukanie dogodnych połączeń na terenie miasta przy wykorzystaniu środków transportu publicznego oraz ścieżek pieszych. Takie usługi oferuje na przykład nowoczesna wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej dostępna na stronie internetowej https://jakdojade.pl/poznan/trasa/. Usługa jest również możliwa w formie darmowej aplikacji na telefon komórkowy.

Komunikacja dalekobieżna

Stacja kolejowa ‘Poznań Główny’ obsługująca połączenia międzymiastowe oraz międzynarodowe znajduje się w odległości około 2,5 km i można do niej dotrzeć jadąc tramwajem w czasie około 10 minut. Ze stacji Poznań Główny odprawianych jest bardzo dużo pociągów Kolei Wielkopolskich. Na stacji zatrzymują się pociągi pasażerskie wszystkich kategorii. Sprzedaż biletów odbywa się stacjonarnie w budynku dworca lub za pośrednictwem stron internetowych: http://pkp.pl/ ; https://www.biletywielkopolskie.pl .

Najbliższa stacja kolejowa to ‘Poznań Górczyn’. Dworzec oddalony jest o około 1,0 km od planowanej inwestycji. Dystans ten można pokonać idąc pieszo w czasie 12 min. Dworzec obsługuje pociągi Przewozów Regionalnych oraz Kolei Wielkopolskich.

Dworzec autobusowy w Poznaniu znajduje się w odległości około 2,7 km, tuż obok Dworca PKP.
Dobrze rozwinięta komunikacja dalekobieżna pozwala na przemieszczanie się między dużymi miastami. Sieć połączeń międzymiastowych oraz międzynarodowych realizowana jest przez różnych przewoźników autobusowych. Dokładny rozkład jazdy można znaleźć na stronach: http://www.pks.poznan.pl/rozklad_jazdy/, https://www.e-podroznik.pl/.

Komunikacja rowerowa

W pobliżu planowanej inwestycji, najbliższe ścieżki rowerowe znajdują się przy ulicy Dmowskiego, którą można dojechać do ulicy Hetmańskiej, a następnie do wschodniej lub północnej części miasta oraz przy ulicy Głogowskiej, prowadząca do południowej części Poznania. Rower jest coraz częściej wybieranym środkiem transportu ze względu na oczywiste korzyści dla środowiska – nie generuje żadnych zanieczyszczeń, hałasu oraz nie przyczynia się do powstawania korków. Istnieje również znaczna elastyczność w odniesieniu do wyboru trasy.

Rower publiczny

Osoby, które nie posiadają własnego roweru albo łączą korzystanie z różnych środków transportu, mogą skorzystać z roweru miejskiego ‘Nextbike’. Wymaga to początkowej rejestracji i opłaty poprzez witrynę: https://nextbike.pl/miasta/poznanski-rower-miejski/rejestracja-2/. System obecnie oferuje ponad 80 stacji rowerów miejskich. Mapa wszystkich dostępnych stacji w mieście Poznań została dołączona jako załącznik 7.7 Najbliższa stacja wypożyczenia rowerów znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Krauthofera w odległości około 200 m.

Usługa scooter-sharing

Scooter-sharing to ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu użytkownicy mogą sprawnie i bez problemów z parkowaniem przemieszczać się po mieście. Z końcem lipca bieżącego roku sieć wypożyczająca skutery elektryczne o nazwie Blinkee rozpoczęła swoją działalność w Poznaniu. Aby wypożyczyć skuter, wystarczy zarejestrować się w systemie za pośrednictwem aplikacji Blinkee lub strony www.blinkee.pl, zlokalizować dostępny w okolicy pojazd i dokonać rezerwacji. Po zakończonej jeździe można pozostawić go w dowolnym miejscu w obrębie mapy dostępności skuterów. Oznacza to, że nie trzeba szukać konkretnego punku, jak w przypadku wypożyczalni rowerów miejskich. Elektryczne skutery w mieście to bardzo dobre rozwiązanie dla przepełnionych parkingów i zakorkowanych od samochodów ulic. Co najważniejsze, są w pełni przyjazne dla środowiska - nie emitują żadnych spalin i są bardzo ciche

Wspólne podróże

Idea wspólnego podróżowania autem może być wygodną formą dojazdu do pracy dla użytkowników dojeżdżających z tych samych części Poznania czy też pobliskiego miasta. Funkcjonuje wiele witryn internetowych, gdzie kierowcy wybierający się w podróż w konkretnym kierunku oferują wolne miejsca w samochodzie. Osoby zainteresowane korzystaniem z tej formy podróży zarówno na dystansach krajowych jak i miejskich mogą skorzystać z przykładowych portali takich jak: http://jedziemyrazem.pl/ ; https://blablacar.pl/

Ruch pieszy

Tereny wokół działki inwestycyjnej są obszarami o zwiększonej aktywności pieszych. W pobliżu inwestycji zapewniono bezpieczne przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Główne wejścia do części handlowej usytuowano bezpośrednio wzdłuż ul. Głogowskiej oraz Górki. Z uwagi na różnice wysokości terenu występujące wzdłuż ulic, wejścia do niektórych sklepów poprzedzone zostały stopniami (maksymalnie 3) lub podniesionym chodnikiem w formie galerii (wzdłuż ul. Górki). Główne wejście do budynku biurowego i najważniejszych powierzchni najmu odbywa się z poziomu terenu. Wejścia do poszczególnych pionów komunikacyjnych części biurowej oraz do restauracji zlokalizowano od strony wewnętrznego dziedzińca, dostępnego od strony ul. Głogowskiej oraz ul. Górki.

Podsumowanie i rekomendacje dotyczące istniejącej sieci transportu publicznego

Reasumując, teren inwestycji biurowo-usługowej przy ulicy Głogowskiej jest stosunkowo łatwo dostępny dla jego użytkowników. To lokalizacja dobrze skomunikowana, oferująca dostęp do różnorodnych środków transportu: autobusów, tramwajów, a także do stacji kolei. W pobliżu inwestycji znajduje się ścieżka rowerowa.